• Budapest

    és 50 km-es körzete

  • Nyitvatartás

    HÉTFŐ- VASÁRNAP 08.00 -tól - 20.00 -ig.

  • +36 (30) 9628 704

    Keressen bizalommal!

ABLAK-AJTODOKTOR.HU / SZOLGÁLTATÁSOK / Fa ablakok javítása

Fa ablakok javítása

fa ablak

Hagyományos kapcsolt gerébtokos ablakok

 

Csak a tökéletesen záródó ablak képes ellátni a funkcióját maradéktalanul. A téli hónapokban, a mai fűtési költségek miatt a rosszul záródó ablak már nem egy apró ablakhiba, hanem fölösleges pénzkidobás is.

 

Illesztés
Fa ablakok javítás munkafolyamata

Fa ablakoknál a leggyakrabban végzett munka az illesztés, pászítás. Ez azért kell, hogy az ablak ne szoruljon, ne lógjon és ne rúgjon. Amennyiben az ablakok vagy erkélyajtók falca nem takar rá a tokra, akkor azt lécezéssel szélesítjük, duplungoljuk. Ez később fontos lesz a szigetelésnél.

Zárcsere és kilincscsere

A legtöbbször a hagyományos kétszárnyú ablakoknál (kapcsolt gerébtokos) és erkélyajtóknál található forgó kampós rugzárakat cseréljük egy újabb fajta, megbízhatóan és könnyedén működő zárszerkezetre.

Ez úgy működik, hogy leszedjük a régi zárlécet, felszerelünk egy új zárlécet, amibe már bele van vésve az új zárszerkezet, és felrakjuk az új kilincset. Ezután az ellendarabokat is kicseréljük, hogy gyönyörűen záródjon az ablak.

Egyszárnyú ablakoknál a félfordító zárak vannak néha festéktől beragadva, berohadva. Ezeket is cseréljük félkilinccsel együtt. Tessauer ablakoknál többnyire a görgőszárakat cseréljük az illesztést követően.

Vízvetők

A külső ablakok, erkélyajtó alján található vízvetőket eszi meg leghamarabb a nap és a víz. Ezeket olyan fa vízvetőkre cseréljük, ami lényegesen nagyobb csepegtető núttal rendelkezik.

Az új vízvetőket érdemes minél hamarabb lefesteni!

Foltozások

Fa nyílászáróknál előfordulnak helyenkénti rohadások, lyukak, kiszakadt, hiányos részek. Ezeket fával pótoljuk, kifoltozzuk. Festés után észre sem lehet venni. Ez a fajta munka aprólékos és hosszadalmas, sok kézügyességet és szakmai rutint kíván!

Fa bukó-nyíló ablakok

A fa bukó-nyíló ablakok javításánál a bukó-nyíló zárszerkezet beolajozásával kezdődik a munka. Ezek a zárszerkezetek 1-2 évente, körbe sok ponton kívánják a kenést! Akit érdekel annak nagyon szívesen meg szoktuk mutatni, hogy hol és mivel olajozunk, ne kelljen sűrűn szakembert kihívni!

Ezután következik az ablak beállítása. Ezeknél a vasalatoknál több irányba lehet állítani, mozdítani az ablakot, hogy aztán akadás, szorulásmentesen, könnyedén de mégis masszívan záródjon, csukódjon! Ez elsősorban fontos a hosszútávú működése és másodsorban a szigetelése miatt is (függetlenül a szigetelőgumi állapotától)

Amennyiben törött alkatrésszel vagy rossz állapotú szigetelőgumival találkozunk akkor azt természetesen cserélni kell. A sofa bukó-nyíló ablakokat szeretjük, mert jó minőségűek és eredményesen javíthatóak. A nagyméretű négyzet formájú ablakoknál szerencsésebb a kétszárnyú változat, mert nem nyílik be a szoba közepéig és a súlyát is könnyebben elbírja. Mint minden fa nyílászárónál, ennél is fontos, hogy a festés hiánytalan és jó legyen az állapot megőrzése érdekében. A fa és az üveg találkozásánál lévő sziloplaszttal is ez a helyzet, ne folyjon az üveg alá az esővíz mert ott megáll és belülről kezdi rohasztani az ablak alját. Mire észreveszik általában már késő! Ezeket a bukó-nyíló ablakokat elég könnyű félreváltani, főleg a nagyobb méretűeket, ami az időseknél sűrűn elő is fordul. Készítettem egy videót a helyes használatukról, hogy ez ne nagyon forduljon elő!

Tessauer ablakok és erkélyajtók

Nem ez volt a 20. század nagy találmánya az biztos, de a panelokat teleszorták vele…..! Gyakorlatilag két ablakszárny van egymáshoz rögzítve amitől jó vastag lett, mind a két oldalán vannak fémalkatrészek ezért nehéz illeszteni. Mivel abban az időben a gumiszigetelésről szó sem volt, ezért a görgős zárakat a falc sarkába marták és így elég nehéz szigetelni. A zár görgője és a falc között nagyon kicsi a hely amit nagyjából kitölt az ellendarab husa ezért nem vagy csak nehezen fér el a szigetelőgumi.

Szerencsére a több mint 30 éves rutin segít minket és ezeket is javítjuk, illesztjük, szigeteljük, a zár és kilincscserékkel együtt.

A tessauer nagy forgóablakoknál csak egy megjegyzés: A két üveg közötti takarításnál (üvegpucolásnál) előfordult már hogy a még becsukott ablaknál kiszedték a tessauer csavarokat (a két szárny összekötő csavarok) és utána próbálták befelé szétnyitni az ablakot. Ilyenkor előfordul, hogy a külső szárny elkezd külön életet élni és kifelé kinyílik…! Amikor mondjuk a 9.-en a szél elkezdi lobogtatni azt a nagy és gyönge szárnyat, akkor lehet imátkozni! Már jó pár ilyet bementettünk, de nagyon nem egyszerű, főleg ha nincs mellette erkély vagy másik ablak! A megoldás az, hogy előbb kinyitom, beforgatom az ablakot és csak utána szedem ki a tessauer, összefogató csavarokat, szétnyitom, kitakarítom, összehajtom a két szárnyat és visszarakom a csavarokat, majd bezárom az ablakot.

FEL