Ebben a lakásban 3 db fa bukó nyíló ablak javítását kérték tőlünk, amiből a legrosszabbat videóztam le. Itt ennél az ablaknál, ahogy az a videóban is látszik, már nagyon nehezen működött, és az effajta erős rángatós és betuszkolós működtetéstől az alsó ellendarab törést szenvedett, ami miatt az ablak bukó funkcióban nem fogta meg az alját, hanem oldalirányba is nyílt.
Miután a törött ellendarabot kicseréltük és mind a három bukó nyíló fa ablakot beállítottuk, szervízeltük és a zárszerkezeteket átolajoztuk, a hosszútávú és könnyed működésük érdekében már csak a gyári nútos szigeteléseket kellett kicserélni bennük.
Ebben a videóban látható, hogy az ablaktok külső falcába be lett rakva egy olyan öntapadós szalag, aminek a belső fele ilyen tépőzár szerű megoldással van készítve, amire a szúnyoghálót belülről rá kell simítani. Elég sok lakásban látom ezt a megoldást házilag felszerelve, amit nem tartok túl jó ötletnek. Ez azért van, mert ennek az öntapadós szalagnak ami tartja a szúnyoghálót, van 1-2 mm vastagsága. Mivel az ablak külső fele jó esetben befekszik ebbe a falcba, tehát elvileg eléri, ráütődik ezért ez az 1-2 mm vastag szalag megakadályozza, hogy az befeküdjön oda. Ez a megoldás különböző ablakoknál különböző mértékben nehezíti a zárszerkezet működését. Én tudom, hogy a szúnyogháló kérdését sok esetben mint pl.: íves tetejű ablakoknál, ahol redőnyt sem lehet felszerelni amibe lehetne rakni egy lehúzható szúnyoghálót, ez egy elég nehéz kérdés. Ennek ellenére, ahogy azt a helyszínen is mindig mondom ha ilyet látok, hogy lehetőleg ne a falcba rakjuk a szúnyoghálót, hanem onnan kifelé, akár ilyen vagy más módszerrel próbáljuk megoldani ezt a kérdést…..