Ebben a szobában, ahogy az a videóban is látható 2 db. fa bukó nyíló ablak található egymás mellett, amiből a jobb oldalit már javítottuk, beállítottuk és azért készítettük csak ezek után ezt a videót, hogy be tudjam mutatni mi a különbség egy beállított már javított, és egy javítandó tehát rosszul működő ablak között!
Amikor a jobboldali már javított ablak kilincsét vízszintesbe azaz nyílóra váltom, akkor az ablak már szinte magától nyílik, hiszen már nem szorul nem akad. Miután ezt az ablakot visszazártam, és a baloldali még javítandó ablak kilincsét is nyílóra váltom és nyitnám az ablakot, akkor ez ugye láthatóan szorul és akad az alja, csak erős emelés segítségével tudom megnyitni az ablakot. Azért gondoltam ezt szemléltetni ennél a két ablaknál, mert rengeteg helyszíni felmérés során tapasztalom azt, hogy mondják a kedves ügyfelek: ez az ablakom jó, mert ezt még tudom nyitni, amit meg is mutatnak és azt látom, hogy a nyitás közben erősen szorul és akad az ablak, ugyanígy a zárásnál is. A bukó nyíló ablakok vasalatai egy nagyszerű találmány, viszont nem nagyon szereti az effajta erőltetett használatot. Tehát tévhit az, hogy az ilyen ablakokat akkor kell javítani, amikor már egyáltalán nem tudom kinyitni vagy becsukni.
Tehát ahogy azt a videóban is mutatom, amikor oldalra kinyitom az ablakot, és az könnyedén szinte magától nyílik, az a jó, de ha akad és szorul, akkor bizony az javításra szorul annak érdekében, hogy a zárszerkezet ne kopjon ne törjön amiből később már nagyobb problémák lesznek és drágább lesz a javítás költsége is!
Természetesen a helyszínen a bal oldali ablakot is szervízeltük, beállítottuk, ami után az is ugyanolyan szépen és könnyedén működtethető lett.
Ezek után elvégeztük a gyári nútos gumi szigetelésnek a cseréjét is, mivel az már nagyon meg volt keményedve, ami az ablak szigetelésének és bizonyos esetekben a működésének sincs előnyére.
Az általam felmért és javított fa bukó nyíló ablakok kb. hetven százalékánál tapasztalom és látom azt, hogy az ablakok külső, alsó részénél ahol az üveg találkozik a fa résszel a sziloplaszt rossz állapotban van, mivel elvált vagy a fától vagy az üvegtől így már nem tud tömíteni.
Ilyenkor történik az, hogy ezeken a tömítetlen réseken az esővíz befolyik az üveg alá és álltalában ott megállva kezdi el rohasztani az ablak alját, szép lassan a közepétől kifelé. Sok esetben amikor ez már észrevehetővé válik, akkor már késő mert belülről gyakorlatilag szinte az egész alja el van rohadva. Ezért fontos az, hogy a sziloplasztot is időnként ellenőrizni, és ha szükséges akkor javítani azaz újra szilózni kell.
Ugyanez vonatkozik az ilyen ablakok külső felületkezelésére is. Ha azt látjuk, hogy el kezdett leperegni a festék vagy lazúr réteg, akkor azt minél hamarabb át kell csiszolni és újra kenni, felületkezelni, hogy az teljesen vízzáró legyen és hosszútávon megőrizzük a fa egészséges állapotát!
Remélem ezzel a videóval tudtam abban segíteni, hogy könnyebben el tudják dönteni, vajon az otthonukban található hasonló fa bukó nyíló ablakokat kell e javítani, szervizelni! Azt még hozzátenném, bár biztos ismétlem magamat, hogy az ilyen bukó nyíló ablakoknál legyen az fa vagy akár műanyag 1-2 évente át kell olajozni a zárszerkezetet, hiszen ezek időnként kívánják a kenést.
Hasonló problémák esetén szívesen állunk kedves ügyfeleink rendelkezésére!